Hlavním cílem projektu Rozchodíme CIVILKY 2019 byla pomoc zdravotně postiženým lidem snížit jejich bariéry pro efektivnější využitelnost zdravotnické péče, včetně snižování bariér psychických, fyzických, informačních a mezilidských. Snížení bariér může zlepšit celkové možnosti cílové skupiny ve využitelnosti nabízené zdravotnické péče v daném regionu. Další stěžejní ideou projektu bylo prodloužení období, ve kterém dlouhodobě chronicky nemocní lidé mohli žít důstojně ve svém přirozeném prostředí. Celkem bylo v loňském roce pořádáno sedm akcí – pochodů s přednáškami – po celé České republice.
Důležitým ukazatelem a zpětnou vazbou na akcích byly dotazníky, které byly účastníky pochodů zodpovězeny. Z dotázaných osob byla nejvíce zastoupena věková kategorie 64 – 78 let (77 %), zastoupeny byly převážně ženy (84 %), nejstarším účastníkům bylo více než 90 let. Všech akcí se zúčastnilo celkem 434 osob cílové skupiny a bylo díky nim vyhodnoceno 355 dotazníků – tedy 82 %. Na základě těchto dotazníků lze vyhodnotit důležitost získávání informací o dostupnosti, možnostech lékařské péče, o zařízeních s kvalitní zdravotní péčí na akcích SPCCH (Ano – 79 %). 65% dotázaných napomohly informace z SPCCH k rozhodnutí navštívit včas lékaře nebo napomohly s výběrem nemocnice. Při výrazném snížení samostatnosti v chůzi by 39% dotázaných nemohlo navštěvovat stejné ordinace lékařů jako nyní. Více než 75 % respondentů odpovědělo, že se pravidelně zúčastňují pohybových aktivit SPCCH a jsou pro ně důležité k udržení fyzické kondice a s tím souvisejících návštěv lékařů. O dostupnosti, bezbariérovosti a fungování zdravotnických zařízení ve svém regionu potřebuje informace 50 % dotázaných.
Děkujeme všem účastníkům loňského projektu Rozchodíme CIVILKY 2019 a budeme se těšit na Vaši účast i v letošním ročníku.
Za podporu projektu děkujeme Ministerstvu zdravotnictví v ČR.