Příroda nabízí své krásy v každém ročním období. V každém ročním období dokáže své návštěvníky okouzlit jiným způsobem. Stačí se jen dívat a mít touhu objevovat krásy přírody. Pokud přemýšlíte, kam se vydat do přírody, podívejte se na několik tipů na zajímavá místa.
Mariánské Lázně
Mariánské Lázně nabízejí nejen ozdravnou léčebnou kúru a léčivé minerální prameny, ale také možnost se projít více než stoletou alejí Svobody, pokochat se majestátností Krále smrků, který svým vzrůstem patří mezi největší smrky v republice a také navštívit přírodní rezervaci Smraďoch, která se nachází u silnice Mariánské Lázně – Prameny. Jedná se o lesní rašeliniště s vývěrem minerálních pramenů s velkým obsahem sirovodíku, které je přístupné po dřevěných lávkách. lesní rašeliniště s vývěrem minerálních pramenů s velkým obsahem sirovodíku je pozůstatek sopečné činnosti ve zdejší oblasti, vývěry vytvářejí vzácné gejzíry, zvané mofety. Nedaleko rašeliniště je možné najít vývěr známé výborné silně železité Farské kyselky.
Podhora
Podhora je nejvyšší vrchol Nejvyšším vrchol Tepelské vrchoviny. Jedná se o vrchol sopečného původu, který leží cca 5 km od Mariánských Lázní. Vrcholová část je chráněná jako přírodní rezervace, která kromě vyhlídkové plošiny se zajímavým výhledem do okolní krajiny nabízí návštěvníkům pohled na opuštěný čedičový lom a přírodní památku Sirňák s výskytem plynných vývěrů.
Klášter Premonstrátů Teplá
Nedaleko Mariánských Lázní se v Tepelské vrchovině u řeky Teplá nachází klášter premonstrátů, který byl založen již ve 12. století šlechticem Hroznatou. Šlechtic Hroznata do něho povolal premonstrátské řeholníky z pražského Strahova. Návštěvníci kláštera si mohou prohlédnout klášterní interiéry s výstavou exponátů sbírek klášterního muzea, druhou nejrozsáhlejší klášterní knihovnu v republice, klášterní park, dozvědět se o historii tohoto kláštera a také se mohou účastnit celé řady zajímavých kulturních akcí.
Bečov nad Teplou
Bečov nad Teplou, místo známé těžbou cínu, nabízí svým návštěvníkům prohlídku historického jádra, kterému vévodí komplex barokního zámku a gotického hradu. Kromě tradiční prohlídky zámeckých interiérů si můžete prohlédnout světový unikát, románský relikviář svatého Maura, ke kterému se váže zajímavá historie. Mnoho zajímavých míst se nachází také v okolí města, např. popraviště Šibeniční vrch, ke kterému vede i naučná stezka, přírodní památka Homolka, výrazná čedičová kupa sopečného původu, bečovské rybníky.
Čedičové varhany u Hlinek
Nedaleko Karlových Varů, v blízkém okolí silnice Hlinky – Přílezy se nachází přírodní památka Čedičové varhany. Jedná se o bývalý čedičový lom, který je zajímavý sloupcovitou odlučností čediče, kdy lomová stěna vytváří lidově nazývané varhany.
Šemnická skála
Dalším zajímavým místem v okolí Karlových Varů je Šemnická skála, která je zajímavou přírodní dominantou. Její vrchol skýtá široký výhled do okolní krajiny na Krušné hory, Podkrušnohoří a Doupovské hory. K tomuto místu se váže lidová pověst o záchraně mladé dívky před zlým rytířem.
Skoky
V Karlovarských lesích, asi 6 km od města Žlutice leží bývalá obec Skoky s barokním kostelem Navštívení Panny Marie. Skoky, nazývané České Lurdy, bývaly jedním z nejnavštěvovanějších mariánských poutních míst v Čechách.
Vladař
Vladař je stolová hora, která se nachází v okolí města Žlutice. Vrchol této hory je chráněn jako přírodní rezervace. Návštěvníkům se nabízí nejen pohled na výraznou krajinnou dominantu města Žlutice, ale také pohled na pozůstatky jednoho z největších keltských hradišť na území Čech.
Chyše
Mezi Karlovými Vary a Rakovníkem byl vystavěn novogotický zámek Chyše, kde je možné navštívit zámecké interiéry s expozicí věnovanou Karlu Čapkovi, zámecký park. Návštěvníci mohou také ochutnat místní specialitu, kterou je chyšské pivo, vařené podle staročeských receptur.
Tiské skály
Tiské skály jsou krajinnou dominantou pískovcového městečka na okraji Labských pískovců v obci Tisá na Děčínsku v Severočeském kraji. Jsou výjimečné svou rozlohou i rozličností skalních útvarů. K tomuto místu se váže pověst o francouzském šlechtici Leduguinovi a zlých skřítcích, kteří bránili každému, kdo na toto území chtěl vstoupit bez doprovodu průvodce. Zákaz vstupu bez průvodce byl zrušen v roce 1918. Od roku 1996 jsou Tiské skály přírodní památkou, která patří k nejkrásnějším pískovcovým komplexům v celém okolí. Při návštěvě tohoto jedinečného místa na vás dýchne nejen tajemno těchto skal, ale potěší vás také jejich krása a prapodivné tvary, připomínající podoby obličejů, zvířat a jiných útvarů.
Adršpašské skály
Adršpašské skály jsou skalním městem, ležícím na severu východních Čech. Pro svou krásu skvostných pískovcových útvarů patří k nejnavštěvovanějším skalním městům v naší republice. Vysoké a štíhlé skalní věže tohoto skalního města jsou unikátem nejen v naší republice, ale i v celé Evropě. Každá pískovcová věž má své jméno, které je vyznačené na tabulkách. Jména jsou opravdu originální, např. Krakonošův zub nebo Krakonošovo piano, Cukrovarský komín, Homole cukru, Svatováclavská koruna, Sloní hlava, Krakonošova stolička aj. K Adršpašským skálám se vážou také různé lidové pověsti. Podle místní tradice hlídá posvátný klid skal a lesů mírumilovná Lesní paní. Tato půvabná vládkyně lesa prý straší pouze lidi, kteří se v jejím revíru chovají příliš hlučně a neurvale. Adršpašské skály nabízejí svým návštěvníkům také pohled na dvě romantická jezírka a dva vodopády.
Zdroj:
http://www.lesycr.cz/ls226/zajimava-mista/Stranky/zajimava-mista.aspx
http://ceske-lesy.cz/5/
http://ceske-lesy.cz/turisticke-zajimavosti-malo-zname-tiske-skaly/