Podzim hýří barvami, počasí nám přeje a vám se nechce být doma. Chcete si užít krásný barevný podzim. Pokud přemýšlíte, kam se vydat do přírody, můžete navštívit skalní města na hoře Ostaš.
O hoře Otaš
Ostaš je zalesněná stolová hora tvořená kvádrovými pískovci a skalními útvary. V roce 1956 byla vyhlášená jako přírodní rezervace. Ostaš se rozkládá v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Stolová hora Ostaš zaujme návštěvníky jedinečnými pískovcovými útvary, skalním bludištěm a panoramatickým výhledem do krajiny. Můžete se potěšit výhledem na Broumovské stěny, Křížový vrch, Adršpašsko-teplické skály a za dobré viditelnosti i Krkonoše.
Ostaš je tvořená dvěma menšími skalními městy, nazývanými Horní a Dolní labyrint. Pro návštěvníky jsou během celého roku připraveny dvě okružní cesty, které na sebe navazují. Jedna cesta vede do Horního labyrintu, druhá do Dolního labyrintu. V horní části hory Ostaš se nachází Horní labyrint. Zde se setkáte s menším počtem skalních útvarů s názvy Zbrojnoš, Medvědi, Cikánka, Mohyla smrti, Žába. O 100 m níže se nachází Dolní labyrint. Můžeme v něm najít větší skalní uskupení nazvané Kočičí hrad i 300 m dlouhou puklinu s názvem Sluj Českých bratří.
Trasa vede kolem divokých skal, zajímavých skalních útvarů i kolem studánky Samaritánka, nad kterou byl v roce 1856 kameníkem Celestýnem Šolcem vytesán do pískovcové stěny reliéf zobrazující ženu podávající vodu sedícímu Kristu. Skalní město je zpřístupněno celoročně dvěma okružními cestami, které prochází i značnou částí skalního okraje vrcholové plošiny s řadou upravených a jedinečných vyhlídek. Odtud je výborný výhled na Broumovské stěny, Křížový vrch, Adršpašsko-teplické skály a za dobré viditelnosti i Krkonoše. Hora Ostaš byla místem úkrytu v dobách útlaku a ohrožení. Tuto dobu připomínají některé názvy skalních útvarů, jako je Sluj Českých bratří, skalní útvar Zrádce, Mohyla smrti.
Co vás čeká ve skalních městech hory Ostaš
Trasa stezky začíná v Polici na náměstí, v jehož středu stojí empírová kašna z r. 1818 a sloup se sochou Panny Marie Bolestné. Sloup byl zhotoven v roce 1707 sochařem Janem Brokofem. Dominantou náměstí je barokní budova radnice z r. 1718 s osmibokou věží ve stylu tudorské gotiky z r. 1876. Z náměstí se vydáte po zelené značce Kostelní ulicí na Kostelní náměstí. Cestou míjíte Selendrův sloup a raně gotický klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Stále jdete po zelené značce podél hlavní silnice, která vede na Broumov. Po cca 200 m silnici přejdete. Zelená značka vás vyvede z města na tzv. Nebíčko, kde je lyžařský vlek. Od něho pokračujete po louce, přejdete silnici a potok vystoupáte k sousoší Krista na hoře Olivetské z počátku 19. století.
Zelená značka vás povede kolem lesa, přejdete širokou polní cestu a dostanete se na silnici, která vede do chatové osady Ostaš k rozcestníku. U rozcestníku je možnost občerstvení. Zde také začínají dva samostatné značené okruhy, které vedou skalními městy. Okruh, vedoucí Horním labyrintem má modré značení, okruh vedoucí Dolním labyrintem má zelené značení.
Pokud se rozhodnete navštívit Horní labyrint, vydáte se po modré značce vzhůru k Výří bráně a od ní zahnete vpravo po malém okruhu, skalním bludištěm, k vyhlídce na skalní útvar Zbrojnoš. Od něho se vydáte kolem útvarů Mohyla smrti, Čertovo auto a Zrádce na Krtičkovu vyhlídku. Z Krtičkovy vyhlídky můžete vidět skalní věž Cikánka, na kterou byl uskutečněn první horolezecký výstup na Ostaši, a to 18. 7. 1939. Pokračujte po modré značce na Frýdlantskou vyhlídku, odkud se skýtá krásný pohled na Dolní labyrint, sousední vrchol Hejda a na Javoří hory. Odtud stezka mírně klesá lesem až k Výří bráně, kde se okruh uzavírá. Odtud se vrátíte stejnou cestou, po které jste přišli až k rozcestníku chatové osady Ostaš.
U rozcestníku chatové osady Ostaš se můžete vydat po zelené značce do Dolního labyrintu. Po cca 400 metrech vás zelená značka zavede ze široké cesty doprava až k hraně okrajových skal, na vyhlídku. Z vyhlídky můžete odbočit do sluje Českých bratří, je třeba po návštěvě sluje vrátit stejnou cestou zpět. Podle místní pověsti v této sluji konali evangelíci tajné bohoslužby. Zelená značka vás vede dál po okrajových skalách, projdete úzkými skalními průchody až ke Kočičímu hradu. Kočičí hrad je skupina skal na konci Dolního Labyrintu. Jedná se o mohutný skalní masiv, rozdělený několika úzkými průchodovými komíny. Z Kočičího hradu je třeba se vrátit zpět k rozcestníku u chatové osady Ostaš.
U chatové osady najdete kapličku, u které je umístěna pamětní deska polického rodáka Miroslava Šmída, který byl významným lezcem. Miroslav Šmíd založil Mezinárodní horolezecký filmový festival, který se koná každoročně v srpnu v nedalekých Teplicích nad Metují. Od rozcestníku jdete po modré značce na parkoviště, odkud zahnete doprava k lesu. Modrá značka vás zavede na úzkou asfaltovou cestu, po které sestoupíte do Žďáru na Metují, přičemž sledujete zelené značení cyklotrasy. Projdete přes obec kolem kravína, dojdete ke kamennému křížku. Od křížku pokračujete stále rovně po značení cyklotrasy na hlavní silnici. Dojdete k rozcestníku, kde se napojíte na žlutou značku, která vás dovede po silnici do Police nad Metují. Nad městem se značka ze silnice odpojuje a vede vás vpravo dolů Strážnicí a uličkami do Police na náměstí. Celková délka trasy je 13 km.
Kde je možné najít ubytování?
Pokud se rozhodnete navštívit jeden den Horní labyrint a druhý den Dolní labyrint, můžete se ubytovat v penzionu Selský dvůr nebo v chatové osadě a kempu Ostaš. Penzion Selský dvůr se nachází na klidném místě. Nabízí apartmány, dvoulůžkové pokoje i bohaté snídaně.
Můžete se také ubytovat v chatkách Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. V areálu se nachází restaurace, občerstvení s letní terasou, plocha pro stanování, hřiště, ohniště, dětská skluzavka, houpačky, kolotoč, ruské kuželky. Pro návštěvníky chatek je parkování zdarma.
Zdroj:
Vloženo 3. 11 2015