Přínos nordic walking pro diabetiky
Diabetes patří mezi chronická onemocnění. Jedná se o metabolické onemocnění, jehož příčinou je nedostatečné působení inzulínu v buňkách, to má za následek nadbytek glukózy v krvi. Počet dieabetiků stále narůstá, podle odhadů Světové zdravotnické organizace WHO žije dnes na světě 190 milionů diabetiků a tento počet by se měl do roku 2030 zdvojnásobit.
Znepokojující je genetická zátěž populace 20-25 %, což znamená, že ve stáří bude mít cukrovku každý čtvrtý až pátý obyvatel. S diabetem 2. typu je úzce spojena obezita. Hlavními pilíři léčby diabetu mellitu je dieta a pohybová aktivita.
Přínosy fyzické aktivity pro diabetiky
· příznivé ovlivnění hladiny krevních tuků
· zlepšení využití glukózy zvýšením citlivosti k inzulinu i usnadněním přenosu glukózy do buňky
· pokles hladiny inzulinu
· zvýšení mobilizace a spalování tuků v tukové tkáni
· zvýšení fyzického výdeje po jídle a zabránění poklesu energetického výdeje při dietní léčbě
· krátkodobé zvýšení chuti k jídlu, snížení chuti na tučná jídla
A navíc příznivé ovlivnění psychiky, potlačení úzkosti a depresí, stimulace endorfinů tzv. hormonů štěstí.
Jak cvičit, kolik a co
Pro diabetika je vhodné aerobní cvičení 3–6x týdně v trvání 30–45 minut při dosažení 60–90 % maximální tepové zátěže. Maximální tepovou zátěž vypočteme 220 – věk, u starších osob 200 – věk.
Z výsledné hodnoty poté určíme 60-90 % v závislosti na trénovanosti jedince.
Diabetikům je doporučováno např. kondiční aerobní cvičení, jízda, na kole, plavání, turistika, tanec, chůze, nordic walking. Je třeba cvič po jídle, aby byla výchozí hladina glykémie vyšší, a mít u sebe vždy nějakou formu cukru. Při opakovaných potížích v souvislosti s pohybem je nutné vždy konzultovat s lékařem případné upravení dávek inzulínu. Při léčbě inzulínem je třeba kontrolovat glykémii před i po cvičení.
Nejlepší pohyb je chůze
Chůze je nejpřirozenější pohyb, jehož význam je podceňován a který by měl být součástí běžného života. Výrazný úbytek chůze v populaci vede k nárůstu počtu diabetiků i obézních lidí. Na rozdíl od běhu chůze výrazně nezatěžuje velké nosné klouby, tj. kyčelní, holenní, protože přenášení hmotnosti je plynulé.
Nordic walking (severská chůze) má větší efekt než běžná chůze
Nodic walking je kondiční chůze se speciálními holemi. V porovnání s běžnou chůzí jsou při nordic walking zapojeny také svalové skupiny horních končetin a trupu, tím je zapojenp do činnosti až 90 % svalů celého těla. S tím souvisí i vysoký energetický výdej, který je o 22 % vyšší než u běžné chůze, což je vhodné pro obézní lidi a lidi s nadváhou. Obezita souvisí s diabetem 2. typu, a pokud obézní diabetik zhubne, zvýší se citlivost jeho tkání na inzulín, čímž se mu zlepší diabetes. Nordic walking podporuje spalovíní tuků, zvyšuje fyzickou kondici, posiluje svaly.
Podle nových finských a dánských studií nordic walking pozitivně ovlivňuje průběh diabetu mimo jiné tím, že snižuje koncentrace látky zvané chemerin, která hraje roli v rozvoji metabolického syndromu, kam kromě obezity, nemocí srdce a cév, vyšší hladiny cholesterolu a dalších krevních tuků patří diabetes mellitus 2. typu. Podle výsledků studie Nowa Step nordic walking snižuje koncentraci chemerinu a který je spojen s rizikovými faktory metabolického systému a rovněž snižuje chronický zánět způsobený nadměrnou tělesnou hmotností. Nordic walking pomáhá také zlepšit nealkoholické ztukovatění jater (steatózu), kterou trpí nadměrně obézní diabetici. Přestože nordic walking výrazně zvyšuje výdej energie, jedná se o příjemnou pohybovou aktivitu, kterou mohou provozovat i obézní lidí s nízkou fyzickou kondicí.
Nezbytná je vhodná obuv
Diabetici mají sníženou schopnost hojení ran, každá oděrka, otlak, puchýř může být spouštěcím mechanismem pro vznik časté diabetické komplikace, tzv. diabetické nohy. Výběr kvalitní obuvi je pro diabetika nezbytný. Ze statistických údajů vyplývá, že až 40 % všech defektů na nohou diabetiků a až 60 % gangrén je způsobeno nošením nevhodné obuvi. Boty by měly být dostatečně široké, aby nikde netlačili, nohy však v nich nesmí „klouzat“ ani se jinak viklat. Stélka by měla být středně měkká, ohebná v bříšku za špičkou. Boty si zkoušejte v odpoledních hodinách, kdy noha je většinou oteklá. V obchodě si zkuste boty na obě nohy a mějte na zkoušení vhodnou bavlněnou ponožku správné velikosti, aby se vám nikde nehrnula. Boty si nechte na sobě delší dobu, cca 10 minut.
Zdroj:
http://www.stob.cz/diabetici-s-nadvahou-pohyb-a-diabetik/pohyb-a-diabetes
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01085773
http://www.healthcentral.com/diabetes/c/277302/108739/comfortable
http://is.muni.cz/do/fsps/e-learning/ztv/pages/08-diabetes-text.htmlhttp://www.tournw.cz/zony/diabetozona/
Autor: Evžena Janovská