Přínos nordic walking při osteoporóze
Osteoporóza se vyskytuje nejčastěji u žen, onemocnět jí mohou však i muži. Pro toto onemocnění je charakteristický úbytek kostní hmoty, který se týká organických i anorganických složek. Následkem toho začíná převládat resorpce nad novotvorbou kostí a tím je narušena mechanická zatížitelnost. Osteoporóza je záludné onemocnění, zpočátku nebolí, projevy bolesti jsou spojeny až s jejími následky, obvykle zlomeninami, proto se jí říká „tichý zloděj kostí“. Osteoporóza bývá sice spojena s hormonálními změnami vlivem menopauzy, avšak toto onemocnění může postihnout i třicátníky a někoho nemusí postihnout vůbec, záleží na životním stylu.
Kromě správné výživy pomůže i pohyb
Chůze je pro naše tělo nejpřirozenější pohyb, posiluje nejen naše svaly, ale také klouby a kosti. Chůze je vhodnou pohybovou aktivitou nejen jako prevence osteoporózy, ale pomáhá i při její léčbě. Hustotu kostí sice nezlepší, ale brání dalšímu ztenčování kostí a tím zpomalí jejich degeneraci. Chůze je na rozdíl od některých jiných fyzických aktivit pro nemocné kosti bezpečná a nehrozí při ní žádná rizika. Ideální je rychlá chůze několikrát denně po dobu minimálně 10 minut. Čím rychlejší chůze, tím lépe pro kosti. Procházka je j aerobní činností, která bude udržovat hustotu kostí. Odborníci se shodují, že vhodným druhem pohybové aktivity je pravidelná chůze, denně 30 až 60 minut.
Nordic walking – chůze, která odlehčí klouby
Nordic walking pomáhá ke správnému držení těla, odstraňuje bolesti. Při správně prováděné technice se více zapojují zádové a břišní svaly, což snižuje bolesti v oblasti bederní páteře, a svaly horních končetin. Do činnosti se také více zapojují svaly páteře, ramen, krku, což pomáhá odstranit bolest v těchto oblastech. Dochází ke zvýšení energetického výdeje, k odlehčení kloubů dolních končetin a páteře, ke zlepšení držení těla. Při nordic walking je zapojeno do činnosti cca 90 % svalů celého těla, tím jsou odlehčovány namáhané klouby, proto mohou nordic walking provozovat i lidé, kteří mají problémy s klouby, např. při osteoporóze. Hůlky pomáhají udržet stabilitu a rovnováhu a tím výrazně snižují riziko pádu. A nejen to, také se zlepší rovnováha a koordinace pohybů, pomáhá posilovat vazy a kolagenní vlákna v kloubním pouzdře a podporuje regenerační procesy v kloubech. Díky holím se přenáší část hmotnosti na svaly paží a dochází k odlehčení nohou. Poutko na holích umožní přenesení síly na hole, proto je severská chůze vhodná i při kloubních obtížích v článcích prstů. Hole též pomáhají k narovnání zad při chůzi. Proti běžné chůzi dochází ke spotřebování většího množství energie.
Pro osteoporózu, stejně jako pro ostatní onemocnění kloubů a kostí je potřeba mít normální váhu. Při nadváze, obezitě je třeba redukovat tělesnou hmotnost. Při nemocech kostí a kloubů je doporučováno používat kvalitní odpruženou obuv.
Kdy cvičit
Jako každé cvičení i nordic walking je třeba provádět pravidelně. Pro lidi trpící osteoporózou, příp. jiným onemocněním kloubů a kostí je třeba provozovat pohybovou aktivitu pouze v klidové fázi onemocnění. Nordic walking ani jiná pohybová aktivita se nedoporučuje také při akutním zánětu kloubu nebo při velkých bolestech. Je třeba také vybrat vhodnou trasu. Ideální trasa je po rovině, chůze z kopce je velkou zátěží především pro kolenní klouby. Nordic walking je sportovní chůze se speciálně navrženými holemi, která přináší velice efektivní pohyb a snadnou cestu ke zvýšení fyzické kondice bez ohledu na věk, pohlaví nebo aktuální fyzickou kondici. Bolestivé klouby mají zůstat v klidu, ale jakmile se stav léčbou zlepší, je dobré každý den provádět cvičení, aby se prokrvily svaly kolem postiženého kloubu a podpořila tvorba kloubního mazu.
Nikdy není pozdě začínat s pohybovou aktivitou. Je však třeba si vybrat vhodnou pohybovou aktivitu a zvolit vhodnou intenzitu. Příliš namáhavá aktivita nebo příliš velká intenzita může naopak zhoršit průběh degenerativních kloubních obtíží, může si způsobit zdravotní komplikace nebo dokonce vážná zranění. Tomu lze předcházet postupným zatěžováním. Je třeba naslouchat svému tělu, bolest je varovným znamením, je třeba ji věnovat pozornost a nikdy ji nepřemáhat.
Nordic walking pomůže nejen při osteoporóze
Nordic walking podporuje regenerační proces v kloubech, čímž pomáhá nejen při osteoporóze, ale i při ostatních nemocech kloubů a kostí. Nordic walking pomáhá i při nezánětlivém degenerativním onemocněním, zvaném artróza. Artróza postihuje především nejen velké klouby, kyčle a kolena, ale také prosty na rukou. Na vznik artrózy má vliv i dědičnost, avšak největší vliv má nadměrná tělesná hmotnost. Při artróze je důležitá pohybová aktivita, ideální je nordic walking, prováděný denně alespoň po dobu 30 minut.
Dalším častým onemocněním kostí a kloubů je artritida. Jedná se o autoimunitní zánět, který se mlže objevit v každém věku. Artritida postihuje celý organismus symetricky na obou stranách, je obvykle zasaženo více kloubů najednou na obou částech těla. Neléčený nebo příliš dlouho probíhající zánět poškozuje chrupavky i kosti. Klouby se zdeformují, ztuhnou, ztratí pohyblivost. Při artritidě pomáhá rehabilitace a také pohyb, klouby se musí hýbat, jinak ztuhnou a svaly kolem nich ochabnou. Ideálním cvičením je stejně jako v případě artrózy nordic walking v kvalitní odpružené obuvi. V akutní fázi onemocnění klouby naopak potřebují klid, nordic walking je vhodné provozovat až po odeznění akutní fáze.
Zdroj:
http://www.inspirace-pro-zdravi.cz/clanky/413-chrante-sve-klouby/7-boj-s-vekem
http://www.ireceptar.cz/zdravi/nemoci-kloubu-a-kosti-artroza-artritida-osteoporoza/
http://www.ulekare.cz/clanek/chodte-co-nejvice-posilite-sve-kosti-13183
http://www.zijemenaplno.cz/Clanky/a124-Svizna-chuze-leci.aspx
http://zdravi.e15.cz/clanek/sestra/osteoporoza-z-pohledu-fyzioterapeuta-457295
http://www.fyzioterapieteplice.cz/fyzioterapie-rehabilitace-sluzby-nordic-walking.asp
http://www.zijemenaplno.cz/Clanky/a492-Nenechte-klouby-zrezivet.aspx
Autor: Evžena Janovská