Ačkoliv není historický původ bílých jelenů jednoznačně prokázán, byla v minulosti s velkou pravděpodobností jejich domovem Persie a lze je zařadit k poddruhu jelen kavkazský - Cervus elaphus maral. Do Čech byli přivezeni již kolem roku 1780, kdy bylo založeno několik chovů na panstvích tehdejších šlechtických rodů. Přelomu dvacátého století se však dočkala jediná populace žijící od roku 1824 v oboře Žehušice nedaleko Kutné Hory.
Za léta existence chovu poklesly několikrát stavy zvěře až na kritickou hranici a ne vždy uvážené chovatelské experimenty společně se zanedbáním péče o pastevní porosty měly negativní vliv na kvalitu a zdravotní stav populace. Ještě v roce 1967 bylo v kmenovém stavu pouze 35 kusů. Limitujícím faktorem rozvoje populace se stává velmi nízká reprodukce jako jeden z průvodních jevů příbuzenské plemenitby.
Koncem sedmdesátých let začíná být konečně věnována bílým jelenům větší pozornost. Jedním z bodů návrhu na stabilizaci chovu bylo i založení dalšího oborního objektu pro vedení druhé linie z důvodu eliminace příbuzenské plemenitby. Z několika alternativ byla nakonec vybrána bývalá srnčí obora v lesním dubovém komplexu zvaném Háj, navazujícím na park státního zámku Žleby. V roce 1972 bylo započato se stavbou plotu a o rok později přichází do nového oborního objektu o rozloze 120 ha první zvěř. V tomto roce žilo v oboře Žehušice 51 kusů jelení zvěře, z nichž byli pro oboru Žleby vybíráni pouze divoce zbarvení jedinci. Až v roce 1979 je do nové lokality převezen tehdy v Žehušicích nejsilnější bílý jelen a počet bíle zbarveného potomstva pomalu stoupá.
Při transformaci lesního hospodářství po roce 1992 a následných restitucích majetku došlo ke změně vlastnických vztahů a tím i k přerušení přímé komunikace obou chovů. Prioritou šlechtitelské práce v oboře Žleby, která přechází do správy státního podniku Lesy České republiky, je posílení celkové konstituce zvěře, minimalizace průvodních jevů příbuzenské plemenitby a udržení dobrého zdravotního stavu se snahou o stálé zkvalitňování barevné struktury stáda ve prospěch bílé populace. Základem pro splnění stanovených cílů bylo výrazné zlepšení životních podmínek pro zvěř a založení dalších dvou chovů v rámci podniku (1995 - Obora Kopidlno, 1999 - Obora Janovice).
Jakékoliv chovatelské kroky v populacích bílých jelenů musí mít stále na paměti relativně velkou vzájemnou příbuznost jedinců. Cílem programu spolupráce s vědeckými institucemi je využití posledních výzkumů a moderních metod v oblasti genetiky a zdravotního stavu zvěře včetně vypracování perspektivní metodiky pro chov bílé populace jelenů, aby tato přírodní a kulturní památka byla zachována pro budoucnost a prosperita chovu byla spojena i se jménem státního podniku Lesy České republiky.
Zdroj: Lesy ČR s.p., generální partner projektu Rozchoďmeto s Lesy ČR
Vloženo 13.2 2015