Naučná stezka Deštné v Orlických horách
Jedním ze zajímavých tipů na výlety jsou naučné stezky. Na naučných stezkách vás čeká seznámenípozoruhodnými přírodními, krajinnými a historickými zajímavostmi území. Trasa naučných stezek je vedena tak, aby bylo možné návštěvníkům ukázat přírodovědecky nejzajímavější objekty a jevy a zároveň uchránit nejcennější části přírody před následky nežádoucí nebo příliš vysoké návštěvnosti. Vítejte na naučných stezkách.
Naučná stezka Cvilín
Naučná stezka Cvilín se nachází v Moravskoslezském kraji v Jeseníkách a Střední Moravě. Začátek i konec stezky je v Krnově u penzionu pod Šelenburkem ve směru z Krnova na Opavu, za dopravní značkou „konec obce“ (Loc: 50°4'14.254"N, 17°42'28.733"E). Stezka vede většinou po lesních cestách poměrně členitým územím jehličnatými, listnatými i smíšenými lesy. Stezka je zaměřená na lesnictví, lze však na ní také vidět zříceninu hradu Šelenburk, zbytky hradeb. Stezka také nabízí pěkný výhled na polskou stranu, odpočívadla, uprostřed trasy jednoduché dětské lesní hřiště. Část trasy vede po značené cyklostezce., uprostřed trasy je odbočka k dalším 2 zastávkám v délce asi 2 km, která pokračuje jako zelená turistická značka do Úvalna přes vrch Strážiště s rozhlednou. Stezka má značení, 11 zastavení, její délka je 4 km. Trasa je středně náročná, nezpevněná. Naučnou stezku je možné navštívit celoročně kromě období s vyšší sběhovou pokrývkou.
Naučná stezka Čertův mlýn
Naučná stezka Čertův mlýn se nachází ve Zlínském kraji, v Severní Moravě a Slezsku. Stezka začíná v Pustevnách (Loc: 49°29'21.413"N, 18°15'56.66"E) a končí v chatě Martiňák (Loc: 49°26'58.997"N, 18°19'22.203"E). Na této naučné stezce se návštěvníci mohou dozvědět o životě rostlin i živočichů na této stezce, čím jsou vzácné lesy v okolí, jak se postupně mění krajina, kde se ukrývali partyzáni nebo kde podle pověsti stavěl čert. Stezka vede přes Kněhyně - Čertův mlýn, kde jsou na vrcholu a přilehlých svazích Kněhyně a masivu Čertova mlýna dochovány lesních porosty vysokohorského typu. Na cestě najdete také Přírodní rezervaci Klíny, kde můžete vidět ukázku přirozených jedlobukových lesních porostů pralesovitého charakteru. Území je rozbrázděno až 8 metrů hlubokými zářezy potoků. Stezka má značení, červenou turistickou značku, 9 zastavení, její délka je 8 km. Na tuto naučnou stezku se dostanete autobusem do stanice Pustevny. Občerstvení je na začátku v Pustevnách, na začátku stezky a v chatě Martiňák na konci stezky. Povrch cesty je zpevněný, trasa je celoročně udržovaná, její náročnost je nízká.
Naučná stezka Červená Lhota
Naučná stezka Červená Lhota v Jižních Čechách. Začátek i konec stezky je na hrázi zámeckého rybníka Červená Lhota. Stezka informuje návštěvníky o životě v okolí zámku Červená Lhota, stezka je zaměřená na dendrologii. Stezka má 5 zastavení, její délka je 3 km. Dopravní spojení na tuto naučnou stezku je do Červené Lhoty u Kardašovy Řečice. Občerstvení je v restauraci Restaurant Červená Lhota. Povrch cesty je nezpevněný, náročnost trasy je střední. Stezka je v zimě nepřístupná, v dešti je obtížně přístupná.
Naučná stezka Dendrologická stezka Bubovice
Naučná stezka Bubovice se nachází ve Středočeském kraji. Začátek i konec stezky je 1,5 km od Bubovic (začátek: Loc49°58'21.905"N, 14°8'56.94"E, konec: Loc49°58'17.462"N, 14°8'33.925"E). Stezka se nachází v Státní přírodní rezervaci Karlštejn, leží na turistické trase z Karlštejna na Svatý Jan. Ke stezce vede štěrková cesta z Bubovic dlouhá cca 1,5 km. V areálu stezky je možné navštívit skanzen důlní činnosti provozovaný společností Barbora. Stezka má 1 zastavení, její délka je 1 km. Na tuto naučnou stezku se lze dostat autobusem na zastávku Bubovice nebo vlakem na zastávku Loděnice. Občerstvení je v Bubovicích v Hospůdce na návsi a v hotelu Obecná škole ve Svatém Janu Pod Skalou. Cesta je zpevněná, náročnost trasy je nízká. Doporučovaná doba návštěvy je na jaře a v létě, v zimě není stezka atraktivní.
Naučná stezka Deštné v Orlických horách
Naučná stezka Deštné v Orlických horách se nachází v Královehradeckém kraji, v přírodní rezervaci CHKO Orlické hory. Začátek stezky je v Deštné v Orlických horách – centrum, konec stezky je v Deštné v Orlických horách –Zákoutí (YX = 603020 1036351, 50°18´7.731´´ N, 16°21´10.403´´E). Naučná stezka informuje návštěvníky o místních lesních společenstvech a lesnickém hospodaření v časové souslednosti a v různých nadmořských výškách. V průběhu trasy lze absolvovat test, informační materiál je k dispozici v informačním středisku v Deštném v Orlických horách a v sídle revíru Deštné v Orlických horách. Stezka je značena směrovníky Stezka LČR, má 9 zastavení, její délka je 6 km. Občerstvení je v Deštné v Orlických horách. Na tuto naučnou stezku se se lze dostat autobusem do Deštné v Orlických horách. Část stezky vede po zpevněné cestě, část po lesních cestách, náročnost trasy je střední. Stezku je možné navštívit od jara do podzimu, stezka není v zimě udržovaná a informační tabule jsou oddělávány.
Naučná stezka Dymník se nachází v Ústeckém kraji v Severozápadních Čechách. Začátek i konec stezky je v Rumburku, v ulici U koupaliště u hotelu Sportlife (50°56'49.903'' N, 14°32'28.461''E
50°56'47.074'' N, 14°32'17.19''E 50°56'39.734'' N, 14°32'19.415''E 50°56'35.19'' N, 14°32'20.511''E
50°56'27.897'' N, 14°32'22.504''E 50°56'21.24'' N, 14°32'33.688''E 50°56'22.956'' N, 14°32'25.525''E
50°56'21.917'' N, 14). Téměř celá trasa naučná stezka vede územím města Rumburk podél Pstružného potoka. Tato část trasy je shodná s modrou turistickou značkou, trasa se stáčí na jih a po 300m se rozchází s modrou turistickou stezkou. Zde je křižovatka, kde je vybudováno odpočinkové místo s informacemi o zajímavostech Pstružného potoka. Odtud pokračuje cesta na jih. Po 300m začíná zvolna stáčet na jihovýchod. Další uzlový bod stezky je na 1100 m od vstupu u koupaliště. Zde se stezka ostře stáčí na západ přes mostek přes pstružný potok a stoupá do mírného kopce pod hrází přehrady Podhájí, až ke křižovatce cest. Zde rovně cesta pokračuje na Krásnou Lípu, ale stáčí se na západ a pomalu začíná stoupat směrem k vrcholu Dymníku. Vede stále na západ a na úseku 1950m kříží asfaltovou cestu, po které vede cyklostezka. Zde začíná strmější stoupání, odsud je to již jen 650 m na vrchol Dymníku s převýšením 73m. Po 75m stoupání se nachází altán s informační tabulí o geologických zajímavostech Šluknovska. Stezka z tohoto místa vede na severozápad, kde se opět setkává s modře značenou turistickou stezkou a vede po cestě podél lesa. V tomto bodě se nachází další vstup – vstup u restaurace, zde je informační tabule s orientační mapou naučné stezky Cesta pokračuje na jih strmým stoupáním a ostrou serpentinou) až k rozhledně na Dymníku, která je ve výšce 515m n. m. a je nejvyšším bodem naučné stezky.
Rozhledna Dymník
Z tohoto místa se trasa stezky vrací 375m ke křižovatce s informační tabulí o geologických zajímavostech Šluknovska. Další úsek vede po modré turistické značce na severovýchod, kde se po 170 m napojuje na asfaltovou cestu, po které vede cyklostezka. Úsek stezky, dlouhý 30m vede po této asfaltové cestě a odbočuje z ní na východ a vede dál lesem, začíná opět úsek shodný s trasou modré turistické stezky. Po 440 m vede trasa pod železniční tratí a stáčí se na severovýchod. Úsek za tratí vede po pěšině louce k mostku přes Pstružný potok, mezi pozemky a zde se na 3900 m okruh stezky uzavírá u křižovatky s informační tabulí popisující přírodní krásy Pstružného potoka. Stezka je značená žlutou turistickou značkou z Rumburka směr Vlčí Hora a modrou značkou od pomníku Rumburské vzpoury směrem ke Krásné Lípě. Stezka má 14 zastavení, její délka je 3,9 km. Občerstvení je v restauraci Dymník. Na tuto naučnou stezku se lze dostat autobusem do stanice Rumburk, Krásnolipská nebo vlak do stanice ČD Rumburk. Stezka vede po zpevněných i nezpevněných lesních cestách, náročnost trasy je nízká. Naučnou stezku je možné navštívit celoročně.
Zdroj:
http://www.lesycr.cz/volny-cas-v-lese/naucne-stezky/Stranky/default.aspx?page_lvSearchRes=1
Vloženo 9.9 2014