Ze stránek Lesů ČR, s. p. generálního partnera projektu Rozchodíme CIVILKY jsme pro vás připravili výběr zajímavých naučných stezek.
Jedním ze zajímavých tipů na výlety jsou naučné stezky. Na naučných stezkách vás čeká seznámení pozoruhodnými přírodními, krajinnými a historickými zajímavostmi území. Trasa naučných stezek je vedena tak, aby bylo možné návštěvníkům ukázat přírodovědecky nejzajímavější objekty a jevy a zároveň uchránit nejcennější části přírody před následky nežádoucí nebo příliš vysoké návštěvnosti. Vítejte na naučných stezkách.
Naučná stezka Radegast
Naučná stezka Radegast se nachází v Moravskoslezském kraji, v oblasti turistického regionu Severní Morava a Slezsko, na území chráněné krajinné oblasti Beskydy. Začátek i konec stezky je v obci Pustevny (Loc: 49°29'20.835"N, 18°15'56.496"E). Stezka je zaměřena na historii. Více informací je možné získat v informačním středisku Pustevny. Stezka má značení, má 10 zastavení, její délka je 9 km. Občerstvení je v horském hotelu Radegast v obci Pustevny. Dopravní spojení je autobusem či cyklobusem do stanice Pustevny. Povrch stezky je zpevněný, náročnost trasy je nízká. Naučnou stezku je možné navštívit kdykoli během roku.
Naučná stezka Rékoví, hrad Vildenberg
Naučná stezka Rékoví, hrad Vildenberg se nachází v Jihomoravském kraji, v oblasti turistického regionu Jižní Morava. Stezka začíná na státní silnici Pozořice-Viničné-Šumice, křížení s Koválovickým potokem vlevo na okraji lesa (X 1160031) a končí na kótě 407 m. n. m(Y 583303). Stezka je zaměřena na historii. Mezi obcemi Pozořice a Viničné Šumice protéká Koválovický potok, který je pravostranným přítokem potoka Rakovce. Vodní tok se zde vyléval z břehů a poškozoval lesní cestu. V roce 2008 zde Správa toků – oblast povodí Dyje se sídlem v Brně provedla citlivé úpravy stabilizující podélný profil potoka včetně jeho přítoků s cílem zpomalení transportu splavenin při přívalových srážkách. V kritických úsecích bylo provedeno ochránění lesní cesty ze strany vodního toku kamennou rovnaninou. Byly zde zbudovány srubové a drátokamenné přehrážky, brody a dřevěné prahy. Tyto zdařilé zásahy do přírody slouží zároveň návštěvníkům lesa jako ukázka citlivého přístupu správce toků k přírodě v dané lokalitě a jsou zároveň součástí vznikající naučné stezky. Stezka má značení, má 6 zastavení, její délka je 1,5 km. Občerstvení je v obcích Pozořice, Viničné a Šumice. Dopravní spojení je autobusem do stanice Viničné nebo do stanice Šumice. Povrch stezky je částečně zpevněný, náročnost trasy je nízká. Naučnou stezku je sice možné navštívit kdykoli během roku, avšak v zimě není stezka udržovaná.
Naučná stezka Rékoví - hrad Vildenberg
Naučná stezka Roštýnská obora
Naučná stezka Roštýnská obora se nachází v kraji Vysočina, na území přírodní rezervace Roštýnská obora. Začátek i konec stezky je u hradu Roštýn (49°15'6.506"N 15°25'34.327"E). Stezka je zaměřená na lesnictví. Stezka vede po turistické trase, má 10 zastavení, její délka je 2 km. Občerstvení je u hradu Roštýn. Dopravní spojení je do stanice Růžená nebo do stanice Doupě. Trasa je částečně zpevněná, částečně nezpevněná, její náročnost je nízká. Naučnou stezku je sice možné navštívit kdykoli během roku, v zimě však není stezka udržovaná, díky tomu je v zimě trasa obtížná.
Naučná stezka Roštýnská obora
Naučná stezka Rytířská
Naučná stezka Rytířská se nachází v Moravskoslezském kraji, v oblasti turistického regionu Severní Morava a Slezsko. Stezka začíná v obci Nýdek a končí v polském lázeňském městě Ustroň. Stezka je zaměřená na lesnictví. Stezka byla vzniklav ve spolupráci české obce Nýdek a polského lázeňského města Ustroň. Na české straně vede stezka k památníku místního buditele, evangelického faráře, českého a slovenského spisovatele Jiřího Třanovského (1592 – 1637). Stezka popisuje bájnou horu nazývanou Velká Čantoryje (995 m. n. m.), kde podle místních pověstí spí rytíři, podobně jako blaničtí rytíři spí na hoře Blaník. Stezka přibližuje návštěvníkovi kraj z pohledu přírodních krás. Více informací se lze dozvědět v informačních střediscích v obci Nýdek a v polském městě Ustroň. Stezka je značena zeleno-bílými značkami naučných stezek, má 7 zastavení, její délka je 10 km. Občerstvení je v centru obce Nýdek a na vrcholu velké Čantoryje. Dopravní spojení je vlakem směrem od Jablunkova a Třince od obce Bystřice a dále autobusem do stanice Nýdek. Trasa je vede zčásti po zpevněné lesní cestě, zčásti po pěšině lením porostem, trasa je náročná. Naučnou stezku je možné navštívit kdykoli během roku, pokud není sníh.
Naučná stezka S rytířem na Blaník
Naučná stezka S rytířem na Blaník se nachází ve Středočeském kraji, na území chráněné krajinné oblasti Blaník a na území přírodní rezervace Podlesí. Stezka začíná na úpatí hory Blaník na parkovišti nad obcí Louňovice Y: 717219.78) a končí na úpatí hory Blaník na parkovišti nad obcí Kondrac (X: 1096497.3). Stezka je zaměřené na ochranu přírody. Stezka je vedena po červené turistické značce, má 17 zastavení, její délka je 3,5 km. Občerstvení je pod Blaníkem v obci Louňovice, v obci Kondrac a na rozhledně Blaník. Dopravní spojení je autobusem z Vlašimi, Votic nebo z Mladé Vožice. Naučná stezka je vedena po lesních cestách a vyšlapaných stezkách, náročnost trasy je střední. Naučnou stezku je možné navštívit od jara od podzimu.
Naučná stezka Samčanka – Němčanka - Javořina
Naučná stezka Samčanka – Němčanka – Javořina se nachází v Moravskoslezském kraji, v oblasti Severní Moravy a Slezska, na území chráněné krajinné oblasti Beskydy. Stezka začíná v obci Samčanka a končí v obci Javořina. Stezka je zaměřená na historii. Stezka má značení, má 11 zastavení, její délka je 6,5 km. Občerstvení je v restauraci v obci Samčanka. Dopravní spojení je autobusem ze stanice Staré Hamry do stanice Samčanka. Stezka vede po nezpevněných cestách, náročnost trasy je nízká. Naučnou stezku je možné navštívit od jara do podzimu.
Naučná stezka Se skřítkem okolím Pradědu
Naučná stezka Se skřítkem okolím Pradědu se nachází v Olomouckém kraji, v turistickém regionu Střední Morava a Jeseníky na území chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Stezka začíná v obci Ovčárna a končí na Pradědu. Naučná stezka je zaměřená na historii. Stezka vede nejvyššími místy Jeseníků s nezapomenutelnými výhledy do všech světových stran. Návštěvníci mohou vidět čarodějnické Petrovy kameny, uříznutý vrchol přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, lázně Jeseníky a mnoho dalších míst. Rovněž se seznámí s unikátní flórou a faunou tohoto území. Cestou se také mohou dozvědět několik užitečných rad pro bezpečný pobyt v horách i o tom, jak se ve zdejších drsných podmínkách dříve hospodařilo. Trasa je vhodná pro osoby tělesně postižené a rodiny s malými dětmi. Stezka je značena turistickými značkami, má 7 zastavení, její délka je 3,5 km. Občerstvení je v na Pradědu, v obcích Ovčárna, Švýcárna a Barborka. Dopravní spojení je autobusem do stanice Ovčárna. Stezka vede po zpevněných cestách, náročnost trasy je nízká. Naučnou stezku je možné navštívit od května do září.
Naučná stezka Se skřítkem okolím Pradědu
Naučná stezka Sedmihoří
Naučná stezka Sedmihoří se nachází v Plzeňském kraji, na území turistického regionu Plzeňsko a Český les, na území přírodního parku Sedmihoří. Stezka vede okruhem po území přírodního parku Sedmihoří, začíná i končí na stanovišti č. 1 u Miřkovské hájenky (JTSK 1080364, JTSK 859887). Stezka je zaměřená na lesnictví. Více informací je možné získat v informačním středisku v obci Horšovský Týn. Stezka je značená orientačními tabulkami, bílými šipkami v zeleném poli, má 12 zastavení, její délka je 10 km. Občerstvení je v obcích Miřkov a Horšovský Týn. Dopravní spojení je autobusem nebo vlakem do stanice Horšovský Týn a dále autobusem do stanice Miřkov. Stezka vede zčásti zpevněným, zčásti nezpevněným terénem, náročnost trasy je střední. Naučnou stezku je možné navštívit od jara do podzimu.
Naučná stezka Sedmihoří
Naučná stezka Semanínská stezka
Naučná stezka Semanínská stezka se nachází v Pardubickém kraji, na území přírodní rezervace Psí kuchyně. Stezka na návsi v obci Semanín a končí na rozcestí U Střelnice v obci Semanín. Stezka je zaměřená na lesnictví. Naučná stezka seznamuje návštěvníky s historií obce Semanín a tamější renesanční zvonice i s okolní přírodou. Návštěvníci mohou také navštívit dvě štoly, kde se na přelomu 19. a 20. století těžil lupek i bývalé cvičiště armády zvané Střelnice. Z okraje Střelnice se je možné se vrátit po silnici zpět do obce nebo zamířit na dva kilometry vzdálenou železniční zastávku Semanín. Stezka obsahuje 10 prvků pro smyslové vnímání, je vybavena herními prvky, informačními tabulemi, geogalerií, kolotočem potravních vztahů, expozicí dřev. Stezka má 3 varianty trasy. Na začátek stezky je možné se dostat pěšky od nádraží ze stanice Semanín nebo autobusem do stanice Semanín. Stezka má turistické značení naučné stezky, má 10 zastavení, její délka je 6 km. Občerstvení je v obci Semanín. Stezka vede zčásti zpevněným, zčásti nezpevněným terénem, náročnost trasy je střední. Naučnou stezku je možné navštívit od jara do podzimu. Stezka je obtížně přístupná za deštivého počasí i za sněhu, stezka není v zimě udržovaná.
Zdroj: Lesy ČR s.p., generální partner projektu Rozchoďmeto s Lesy ČR
http://www.lesycr.cz/volny-cas-v-lese/naucne-stezky/Stranky/default.aspx?page_lvSearchRes=1
Vloženo 3.6 2015