Podzim hýří barvami, počasí nám přeje a vám se nechce být doma. Chcete si užít krásný barevný podzim. Pokud přemýšlíte, kam se vydat do přírody, můžete navštívit České Švýcarsko.
O Českém Švýcarsku
České Švýcarsko se nachází v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko, Chřibská a vesnicí Brtníky. Rozkládá se v oblasti při státní hranici s Německem, která ho odděluje od národního parku Saské Švýcarsko. Z jižní a západní strany park obepíná Chráněnná krajinná oblast Labské pískovce, z východní strany k němu přiléhá Chráněná krajinná oblast Lužické hory. České Švýcarsko objevili v 18. století jako výletní místo dva Švýcaři. Krajina jim velmi připomínala jejich domov, odtud pochází název České Švýcarsko.
České Švýcarsko je jeden z národních parků v naší republice. Hlavním předmětem ochrany jsou unikátn pískovcové útvary a na ně vázaný biotop. V Českém Švýcarsku můžete obdivovat mohutné skalní věže, brány, stěny, rokle, města a bludiště, vzniklé v důsledku erozí křídových mořských sedmentů, které byly vyzdviženy na povrch v období čtvrtohor v důsledku alpinského vrásnění. Symbolem Českého Švýcarska a zároveň nejznámějším skalním útvarem je Pravčická brána. Jedná se o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. České Švýcarsko je z 97 % pokryto lesy, nejvíce se zde vyskytuje smrk ztepilý. Můžete zde vidět spousty druhů mechů, lišejníků i ptáků. Jedinečnost Českého Švýcarská spočívá zejména v geomorfologii skalního města a na ní vázanou rozmanitost rostlin a živočichů.
Nejzajímavější místa v Českém Švýcarsku a okolí
České Švýcarsko je nádherná krajina s množstvím přírodních i kulturních zajímavosti. Mezi nejzajímavější místa patří:
Hrad nad Českou Kamenicí
Česká Kamenice může být výchozím místem mnohých výletů. Hrad nad Českou Kamenicí stojí na Zámeckém vrchu nad městem. Na vrchu najdete obvodové zdivo, palác a pěknou novou rozhlednu, z níž je výhled na velkou část Děčínska. Hrad je možné navštívit během celého roku.
Dolský mlýn
Torzo Dolského mlýna najdete asi 3 km od Jetřichovic. V kamenném stavení Dolského mlýna hospodařili mlynáři s přestávkami od roku 1515. Toto místo je proslavené jako dějiště pohádek Pyšná princezna, Ztracený princ a Peklo s princeznou.
Soutěsky na řece Kamenici
Soutěsky na řece Kamenici najdete nedaleko Hřenska. Jedná se o hluboké kaňony, které vymlela řeka v pískovci během statisíců let. Ve směru toku je u Hřenska Ferdinandova, Divoká a Edmundova soutěska. Edmundovou a Divokou vede turistická značka. Některé části soutěsek nejsou schůdné. Můžete se vrátit nebo můžete využít pramice, v Edmundově soutěsce je třeba se plavit 1 km, v Divoké soutěsce 450 m.
Brtnický, nazývaný také Loupežnický letohrádek
Zhruba 2 km od vsi Brtníky je možné najít pozůstatky cest vysekaných do skal a místa, ve kterých byla do pískovce zabudována dřevěná stavení. Účel letohrádku ani jeho původní název není známý.
Pravčická brána
Pravčická brána se šířkou 27 m a výškou klenby 16 m je největší přírodní skalní brána v Evropě. Pravčocká brána se nachází asi 3 km od Hřenska. K bráně vede pohodlná cesta s mnoha můstky a průchody pod převisy. Pod skalním obloukem byl již v roce 1826 postaven výčep. Najdeme zde také hotel nazvaná Sokolí hnízdo, který nechal na konci 19. století postavit kníže Edmund Clary-Aldrigen jako výletní zámek pro své hosty.
Růžovský vrch
Růžovský vrch je s výškou 619 m n. m. další dominantou oblasti. Díky svému majestátnímu vzhledu a sopečnému původu dostal přezdívku. Děčínská Fudžijama. Na vrch je možné vystoupit ze Srbské Kamenice nebo z Růžové. Délka obou tras je zhruba 4 km, výstup na vrchol je poměrně náročný. Odměnou vám bude nádherný výhled do okolí.
Labské údolí
Labské údolí vede od Děčína ke Hřensku, neleží v Českém Švýcarsku ale v jeho blízkosti, v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Pokud se vydáte do Českého Švýcarska, je dobré navštívit také Labské údolí. Labské údolí je nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě, kaňon je místy až 300 metrů hluboký. Zajímavostí kaňonu je 52 pískovcových věží, tyčících se po obou stranách Labe.
Mariina vyhlídka
Na skále nad vší Jetřichovice je postaven altán s názvem Mariina vyhlídka. Původně sloužila jako požární pozorovatelna, která se nazývala Velký Ostrý. V roce 1856 ji turistům zpřístupnil kníže Ferdinand Kinský a přejmenoval ji na Mariinu vyhlídku. Vyhlídka dostala jméno podle jeho manželky kněžny Marie Anny Kinské.
Kde je možné se ubytovat
České Švýcarsko nabízí bohatství přírodních krás. Za jeden den toho mnoho proukoumat nestihnere. Pokud chcete navštívit všechny zajímavé krásy Českého Švýcarska a jeho okolí, můžete se ubytovat v blízkých hotelích, penzionech, chatách či chalupách a v létě v kempech. Více informací o možnostech ubytování a občerstvení můžete najít na webových strnkách http://www.ceske-svycarsko-ubytovani.eu. Můžete zde ochutnat také místní speciality, kterými jsou tradiční cibulačka zapečená v listovém těstě. kachní stehýnko s nádivkou, medové lívance s jablečným kompotem a zakysanou smetnaou a další dobroty.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_park_%C4%8Cesk%C3%A9_%C5%A0v%C3%BDcarsko
http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Narodni-park-Ceske-Svycarsko.aspx
http://www.ceske-svycarsko-ubytovani.eu/
Vloženo 3. 11 2015