Civilizační onemocnění v ČR
V České republice se v posledních letech prodloužila délka života, podle Ministerstva zdravotnictví se však nejedná o léta prožitá ve zdraví. Důvodem je nárůst počtu závažných onemocnění, jednou z příčin může být nadváha, tou v České republice trpí více než 57% dospělé populace. Na rozvoj civilizačních onemocnění má vliv životní styl, zejména obezita, nedostatek pohybové aktivity, kouření, konzumace alkoholu, vysoká spotřeba soli, antibiotická rezistence, nárůst výskytu černého kašle či HIV pozitivity. (URL: <http://www.mzcr.cz/dokumenty/cesi-ziji-deletrapi-je-ale-civilizacni-nemocizmenit-to-muze-narodni-strategi_9418_1.html>)
Mezi civilizační onemocnění se převážně řadí kardiovaskulární onemocnění, diabetes mellitus, onkologická onemocnění, respirační onemocnění, obezita, deprese, Alzheimerova a Parkinsonova choroba aj.
Kardiovaskulární onemocnění
Kardiovaskulární choroby bývají stále v České republice nejčastější příčinou hospitalizace a úmrtí (50% populace). V posledních deseti letech se díky vyššímu počtu pravidelných návštěv u lékaře, postupnému snižování průměrné hladiny cholesterolu v krvi a zlepšující se péči o nemocné s hypertenzí, podařilo snížit úmrtnost o 20% i počty hospitalizací (kromě Libereckého a Karlovarského kraje). Stále je však v ČR 2x vyšší úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění než ve vyspělých zemích EU). (Ministerstvo zdravotnictví, 2014)
Při tomto typu onemocnění jsou doporučenými pohybovými aktivitami: chůze, nordic walking, plavání nebo pohybové režimy na aerobních trenažérech (kardiofitness) jako např. jízda na stacionárních kolech, na veslařských trenažérech nebo chůze na mechanických pásech.
Diabetes mellitus (cukrovka)
Diabetes mellitus není dosud vyléčitelným onemocněním. Diabetes je onemocněním s vysokou dynamikou růstu, v České republice se léčí s tímto onemocněním 842 tisíc pacientů, z nichž převážnou většinu – 90 – 95% tvoří diabetici 2. typu. Na rozvoji tohoto typu diabetu se podílí nesprávná výživa, obezita, nedostatek pohybové aktivity a stres. „Důsledkem obou typů diabetu jsou akutní a chronické komplikace, které významně zhoršují kvalitu života a zvyšují úmrtnost.“ (Ministerstvo zdravotnictví, 2014)
Každoročně v ČR roste počet nových onemocnění (o 20 000 nových onemocnění) a úmrtí v důsledku tohoto onemocnění (22 000 pacientů). Počet pacientů s diabetem stoupá také celosvětově (hovoří se o celosvětové epidemii diabetu), odhaduje se, že do roku 2025 může stoupnout počet diabetiků na více než 1 milion. (Ministerstvo zdravotnictví, 2014)
Onkologická onemocnění
Výskyt nových nádorových onemocnění v České republice stále stoupá. Úmrtnost na tato onemocnění sice zůstává na stejné úrovni, ale stále je v České republice druhou nečastější příčinou úmrtí.
Na vznik nádorových onemocnění má velký vliv životní styl a životní prostředí, např. obezita a nedostatek pohybu je spojován s rakovinou tlustého střeva, slinivky břišní, ledvin, prsu, děložní sliznice, vaječníků, prostaty.
Zdroj:
Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Zpráva o zdraví obyvatel České republiky. Praha, 2014, ISBN 978-80-85047-49-3
Sovová a kol. 100+1 otázek a odpovědí o chůzi, nejen nordické. Grada, Praha, 2008, ISBN 978-80-247-2280-1